Opony do samochodu z napędem na 4 koła

Samochód z napędem na 4 koła to auto szczególne. Ta szczególność dotyczy także opon stosowanych w takich samochodach. Niestety wielu kierowców popełnia błędy dotyczące eksploatacji opon w tego typu samochodach. Dotyczy to także kwestii niewłaściwego doboru opon.

Najlepsza byłaby sytuacja kiedy kierowca kupując nowe opony do samochodu z napędem na 4 koła wybierze opony tego samego producenta, w tym samym rozmiarze oraz tego samego typu jak poprzednie. Bywa jednak także, że kierowcy szczególną uwagę zwracają na rozmiar opon, ale kompletnie pomijają kwestię producenta. Oznacza to, że przy każdej zmianie opon kierowca zakłada co prawda opony o tym samym rozmiarze jednak innych producentów. Nie do końca jest to dobre rozwiązanie. Wszystko dlatego, że opony choć o tym samym rozmiarze, ale innych producentów mogą różnić się średnicą. Jeśli zatem zakupujemy samochodów z oponami różnych producentów warto jest sprawdzić ich średnice. Może się bowiem okazać, że różnią się one swoją średnicą. W takim wypadku zaleca się wymianę opon. Jak wcześniej już wspomniano najlepiej będzie jeśli będą to opony tego samego producenta, typu i rozmiaru.

Niezwykle ważna jest także sama eksploatacja samochodu z napędem na 4 koła. Wielu kierowców niestety zapomina o przekładaniu kół. Tymczasem pamiętać należy o tym, aby koła przekładać krzyżowo i co ważne robić to nie rzadziej niż 15 tysięcy kilometrów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że opony 4×4 będą zużywać się w sposób równomierny. Wszystko po to, aby opony podczas eksploatacji zachowywały tą samą średnicę, o której wspomniano już wcześniej. Przykłady takich opon 4×4 zobaczysz w SklepOpon.com


Jeśli chodzi o opony 4×4 to nie można oczywiście zapomnieć o regularnym kontrolowaniu ciśnienia w oponach. W samochodach z napędem 4×4 jest to niezwykle ważne. W przypadku zwykłych samochodów może się to skończyć gorszą przyczepnością do jezdni oraz szybszym zużyciem opon. Jednak w samochodach z napędem na 4 koła może to także skutkować uszkodzeniem układu napędowego. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych kosztów.

Już wcześniej nie raz wspomniano o tym jak ważna jest jazda na oponach o tej samej średnicy. Jeśli jest ona różna może przynieść to wiele negatywnych skutków. Częstym skutkiem ubocznym jest samoistne włączenie i wyłączenie napędu. Może to powodować dużo szybsze zużywanie się układu napędowego.

Jak zatem widać odpowiedni dobór opon do samochodów z napędem na 4 koła jest niezwykle ważny. Nie można tego tematu lekceważyć zwłaszcza jeśli naszą motywacją jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Zły dobór opon może skończyć się zupełnie odwrotnie, czyli poniesieniem jeszcze większych kosztów związanych z różnego rodzaju naprawami. Wystarczy przypomnieć, że źle dobrane opony mogą skutkować dużo szybszym ich zużyciem oraz uszkodzeniem układu napędowego. Dlatego warto jeszcze raz przypomnieć, że kiedy zmienia się opony to zawsze należy zadbać o to, aby posiadały one taką samą średnicę. Najlepiej po prostu jeśli będą to opony tego samego producenta.

Dodaj komentarz