Jak obchodzić się z oponami?

Opony samochodowe choć bardzo niedoceniane, są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego samochodu. Wraz z niewielką wiedzą na temat ich istotności, istnieje również całkiem słaba znajomość technik i czynności, które wypływają na wydłużenie ich żywotności i związanego z tym bezpieczeństwa.

Odpowiednie opony do warunków

Podstawową czynnością, która wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale i na czas korzystania z opon jest ich odpowiednie wymienianie wraz z nadchodzeniem zimy lub lata.

Właściwie dobrane, odpowiednie opony na sezon letni do auta są zarówno swoją budową jak i składem, przystosowane do typowo letnich temperatur i warunków drogowych, dlatego też z nadejściem zimy bardzo zalecane jest wymienienie ich na opony zimowe.

Jednocześnie również należy pamiętać, że opona na zimę zupełnie nie nadaje się od jazdy w cieplejsze dni i dlatego jak tylko dostrzeże się pierwsze oznaki wiosny, należy dokonać założenia opon letnich, ponieważ te zimowe bardzo szybko zaczną się niszczyć.

Ciśnienie i wyważenie

Wraz z co sezonowym wymienianiem opon, wulkanizator sprawdza również ich wyważenie i ciśnienie powietrza. Czy to oznacza, że tych parametrów nie trzeba już więcej sprawdzać? Oczywiście, że trzeba, ponieważ wartości te bardzo mocno wpływają zarówno na bezpieczeństwo na drodze, jak również na szybkość degradowania się opony.

O ile wyważenie opony można sprawdzać stosunkowo rzadko – o ile oczywiście nie doszło do sinego wjechania w dziurę, trafienia w krawężnik lub innego działania, które mogło zmienić parametry koła – to już sprawdzanie ciśnienia w koła należy dokonywać nawet co tydzień.

Można to zrobić za pomocą zwykłego domowego kompresora, pojechać na stacje benzynową, gdzie stoją podobne urządzenia lub też udać się do wulkanizatora. Poprawne ciśnienie po pierwsze zapewni lepszą kulturę pracy opony, a po drugie wpłynie również na mniejsze spalanie sinika.

Jak przechowywać opony?

Zarówno ciśnienie i wyważanie kół dotyczy tych założonych na samochodzie i będących w stałym użyciu. Czy to oznacza, że opony które czekają cierpliwie na swoją kolej i na nadejście odpowiedniej dla nich pory roku, mogą w losowy sposób leżeć gdziekolwiek?

Oczywiście nie i zasady ich przechowywania również są bardzo ściśle określone. Przede wszystkim pamiętać należy, aby opony przechowywane były w pozycji leżącej. Mogą one leżeć jedna na drugiej, jednak w żadnym wypadku nie można opony przechowywać na stojąco, ponieważ opona w takiej pozycji, gdy pozbawiona jest trzymającej ją felgi, bardzo szybko się odkształca i przy dłuższym czasie przebywania jej w takim położeniu, niemożliwe może stać się jej późniejsze wyważenie.

Pamiętać również należy, żeby pomieszczenie w którym opony były przechowywane miało zawsze temperaturę powyżej zera, aby nie dopuścić do powstania niewidocznych dla gołego oka niewielkich uszkodzeń, które później mogą powodować gorszej jakości przyczepność.

Z oponami nie ma żartów, ponieważ to od nich zależy w główne mierze ludzkie życie na drodze. Dlatego też warto jest zadbać o swoje opony, tym bardziej, że nie kosztuje to zbyt wiele wysiłku.

Dodaj komentarz