Opony zimowe czy całoroczne?

W ostatnich latach znacznie wzrosło zapotrzebowanie samochodowe opony na cały rok, które z zasady mają spełniać dwa skrajnie różne zadania. Mieszanki gumowe zastosowane jako podstawa produkcji takich opon mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo na drodze zarówno w sezonie letnim, jak i w sezonie zimowym. Pójście na kompromis jest niezwykle trudnym, ale częściowo zrealizowanym już przedsięwzięciem, który znalazł sobie już wielu zwolenników.

Dla kogo nadają się opony całoroczne?

Podczas wymiany kompletu zimowych opon na nowe coraz częściej oferowane są w sklepach opony całoroczne, mające na celu zminimalizowanie kosztów związanych z ogumieniem samochodowym poprzez zlikwidowanie obowiązku zmiany opon dwa razu do roku oraz magazynowania tych, które potrzebne będą na kolejny sezon.

Jeżeli kierowca użytkuje lekkie auto, którym porusza się jedynie po miejskich drogach, w ilości nie większej niż 5000-6000 km rocznie to ze względów ekonomicznych zdecydowanie lepszym pomysłem będzie założenie do jego samochodu wersji opon całorocznych. Te znacznie twardsze niż prawdziwe zimówki i zbyt miękkie jak na letnie opony mają właściwości pozwalające na ich spokojną eksploatację w każdych warunkach atmosferycznych. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że idąc na kompromis traci się najlepsze cechy jednych i drugich sezonówek, zyskując po części wady jednych i drugich rodzajów opon.

Zalety opon zimowych

Podstawową i pierwszą zaletą opon zimowych jest zapewnienie najwyższego możliwego bezpieczeństwa na drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Mniej oczywistą zaletą jest jednak wymiana opon. Tak, jest to dodatkowy koszt, ale wymiana opon dwa razy do roku zmusza kierowcę do sprawdzenia ich ciśnienia oraz ustawienia. Opony całoroczne również tego potrzebują – przynajmniej raz w roku, ciężko jednak będzie zdecydować się na wycieczkę do serwisu w celu sprawdzenia dla większości tak błahej rzeczy, tak więc najprawdopodobniej większość kierowców będzie gotowa to zaniedbać ryzykując własnym bezpieczeństwem.

Dla osób poruszających się głównie poza miastem oraz po długich trasach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup opon zimowych.

Niekwestionowane zalety opon całorocznych

Całoroczne opony oznaczają brak potrzeby ich wymiany dwa razy do roku oraz brak potrzeby magazynowania opon przeznaczonych na drugi sezon w roku – a to już podwójna oszczędność. Uniwersalność całorocznego ogumienia jest bardzo wygodna i przy niezbyt drastycznych wahaniach warunków atmosferycznych podczas całego roku będą się sprawdzały naprawdę dobrze. Przy spokojnym użytkowaniu mogą posłużyć kierowcy nawet około dziesięciu lat.

Kolejnym atutem jest koszt kompletu opon całorocznych – budżetowa wersja wydatku może spowodować zmniejszenie się na koncie sumy naszych pieniędzy o zaledwie 600 zł. Przy oponach zagranicznych producentów jednak kwota ta może urosnąć nawet do 1500 zł.

Przy zakupie opon do swojego samochodu trzeba przede wszystkim znać swój styl jazdy i wiedzieć, jak będzie się korzystało z samochodu na oponach całorocznych lub sezonowych.

Dodaj komentarz