Jak działa i przed czym chroni kamizelka?

Jak działa i przed czym chroni kamizelka?

Choć kamizelka kevlarowa kojarzy się nam z wyposażeniem kupowanym przede wszystkim przez pracowników ochrony i policjantów, zapotrzebowanie na nią jest znacznie większe. Dziś kamizelka kulo obronna lekka coraz częściej znajduje się w centrum zainteresowania ratowników medycznych, a nawet osób prywatnych. Tylko pozornie jest to zaskakujące.

O kamizelce kevlarowej mówi się często jako o jednym z nielicznych, sprawdzonych sposobów na ochronę przed napadami. Oczywiście, nie każdy model opisywany jako kamizelka kulo obronna wojskowa będzie tak samo skuteczny. Warto więc zadać pytanie o to, na co zwrócić szczególną uwagę poszukując tej najbardziej wartościowej.

Na czym polega działanie kamizelki kevlarowej?

Kamizelka kevlarowa to nowoczesne rozwiązanie. Jej sposób działania nie odbiega jednak od tego, jakie charakteryzowało antyczną tarczę ochronną. Mocna, wytrzymała tkanina z kavlaru, któremu kamizelka zawdzięcza swoją obiegową nazwę, stosowana jest metalowa osłona.

Jest ona obecna w kamizelkach stosowanych przez policjantów, taką samą budowę ma jednak również kamizelka kulo obronna wojskowa. Co warte podkreślenia, kamizelka kulo ochronna jest w stanie ochronić nie tylko przed samymi kulami. Może okazać się skuteczną ochroną także w przypadku ataku z użyciem noża.

Skuteczność ochrony z użyciem kamizelki

Warto pamiętać o tym, że choć kamizelka kevlarowa jest wysoko ceniona, nie jest w stanie uchronić przed każdym urazem. Nawet, jeśli pocisk zostanie przez nią zahamowany, duża prędkość z jaką się porusza może się przyczynić do tego, że dojdzie do poważnego złamania. Nie wolno też zapominać o tym, że mówimy o rozwiązaniu, które chroni jedynie górną część ciała. Nic dziwnego więc, że w zestawie z kamizelką zwykle sprzedawany jest również hełm kevlarowy.

Share