Jak skutecznie odnowić samemu drzwi?

Jak skutecznie odnowić samemu drzwi?

Wiele osób skarży się na problem z nieodpowiednio działającymi drzwiami. Regulacja drzwi to odpowiedzialne zadanie. Choć zwykle nie lubimy wydawać dużych pieniędzy, przeważnie nie mamy problemu z tym, aby prosić o pomoc serwis drzwi aluminiowych. Nawet jego pracownicy potwierdzają jednak, że z niektórymi awariami jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Doskonałym przykładem może być w tym kontekście naprawa drzwi aluminiowych, gdy są one rozregulowane.

Regulacja zawiasów

Jeśli zależy nam na regulacji drzwi wykonanej w taki sposób, aby fachowcy nie musieli niczego po nas poprawiać, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się zawiasom. Te są zwykle dopasowane do materiałów, z których wykonano drzwi. Nie ma w tym nic niewłaściwego tak długo, jak dopasowanie dotyczy również rodzaju konstrukcji. Zawiasy możemy dzielić na modele nawierzchniowe i zawiasy chowane. Te ostatnie są uznawane za bardziej nowoczesne, choć zwraca się uwagę również na to, że charakteryzuje je wyższa cena.

Tu dobrze jest też pamiętać o samych okuciach. Ich walory wizualne są nie bez znaczenia, należy jednak dobierać je przede wszystkim uwzględniając ciężar skrzydeł. Przeważnie drzwi posiadają dwa zawiasy, choć cięższe modele (między innymi te, które stabilizuje płyta wiórowo-otworowa), mogą mieć też większą liczbę mocowań.

Popularne metody regulacji

Naprawa drzwi zwykle nie jest skomplikowana. Przy najprostszych zawiasach wystarczy więc ustawić skrzydło w poziomie i wkręcić gwint zawiasu bezpośrednio w ościeżnice. Przy nowszych modelach odkręca się lub dokręca jedynie dwie śruby, choć ustalenie ich położenia wymaga korzystania z klucza imbusowego. Co do zasady, otworów do regulacji należy szukać pod plastikowymi zaślepkami zsuwanymi z zawiasu.

Share