Podstawowe rodzaje ortez stawu skokowego

Podstawowe rodzaje ortez stawu skokowego

Stabilizator na kostkę to aparat ortopedyczny, który jest stosowany w przypadku zwichnięć, skręceń lub chorób kostno – stawowych. Zadaniem ortezy jest zabezpieczenie, usztywnienie i odciążenie stawu oraz zapewnienie mu lepszej mobilności. Dzięki temu uraz się nie pogłębia, a jego leczenie następuje w znacznie krótszym czasie.

Dodatkowo orteza stawu skokowego jest przewiewna i umożliwia odpowiedni poziom higieny, co sprawia, iż jej użytkowanie jest bardzo komfortowe. I co ważne – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów stabilizatorów, dzięki czemu można je dobrać do indywidualnych potrzeb. Jakie są podstawowe rodzaje ortez?

Orteza miękka na kostkę

Jednym z rodzajów ortez na kostkę jest orteza na kostkę miękka. Ten rodzaj stabilizatora jest dostępny w postaci elastycznej opaski, która może być zapinana na rzep lub wciągana na stopę.

Orteza miękka najczęściej jest wykonana z neoprenu, czyli materiału, który zapewnia cyrkulację powietrza. Orteza miękka jest zazwyczaj stosowana profilaktycznie przy ryzyku urazu lub w dolegliwościach bólowych.

Ortezy na kostkę półsztywna i sztywna

Stabilizator stawu skokowego półsztywny jest stosowany przede wszystkim w celu prewencyjnym przed ponowną kontuzją. Innym zastosowaniem takiej ortezy jest usztywnienie stawu w przypadku częściowego uszkodzenia mięśni czy więzadeł. Stabilizator półsztywny może się także sprawdzić podczas doleczania urazów masywnych.

Ostatnim rodzajem stabilizatora na kostkę jest orteza sztywna. Ten typ stabilizatora jest stosowany przede wszystkim jako wsparcie leczenia przy wszelkiego rodzaju skręceń, zwichnięć lub złamań. Orteza sztywna – dzięki bardzo solidnemu usztywnieniu stawu – zapobiega przeciążeniom stawu.

Ortezy na kostkę są stosowane przy wielu urazach i chorobach. Szeroki wybór stabilizatorów pozwala na dobranie ich do konkretnych potrzeb.

Share