Kiedy trzeba nosić ortezę na kostkę?

Kiedy trzeba nosić ortezę na kostkę?

Kontuzje stopy mogą przytrafić się każdemu – bez względu na wiek czy prowadzoną aktywność. W niektórych sytuacjach wystarczy odpoczynek, zaniechanie przeciążeń stopy czy okłady.

W innych – wymagane są bardziej specjalistyczne środki. Tutaj może przydać się orteza stawu skokowego, która sprawdzi się przy wielu dolegliwościach. Kiedy można i warto zastosować stabilizator na kostkę?

Kiedy użyć ortezy stawu skokowego?

Jedną z przypadłości, w której sprawdzi się orteza stawu skokowego jest skręcenie, do którego najczęściej dochodzi na skutek wywinięcia stopy do wewnątrz. Takie skręcenie może być I, II lub III stopnia.

W każdym z tych przypadków sprawdzi się orteza na kostkę, której zadaniem jest odciążenie i ustabilizowanie stawu oraz poprawienie jego mobilności. Dzięki zastosowaniu ortezy stopa jest zabezpieczona przed dalszymi uszkodzeniami oraz dolegliwościami bólowymi.

Zwichnięcie stawu skokowego

Stabilizator stawu skokowego sprawdzi się także w przypadku jego zwichnięcia, gdzie dochodzi do częściowego lub całkowitego zerwania więzadeł (włącznie z przemieszczeniem kości). Taki uraz niemal zawsze wiąże się z obrzękami, krwiakami i dolegliwościami bólowymi, które niemal zawsze uniemożliwiają lub utrudniają poruszanie się.

Dodatkowo staw może być niestabilny długo po zagojeniu się urazu. Dlatego też w tym przypadku także sprawdzi się orteza stawu skokowego, która zapobiega niekontrolowanym ruchom kostki i tym samym pogłębianiu się urazu. Dzięki ortezie poruszanie się jest możliwe.

Oprócz skręcenia lub zwichnięcia stawu skokowego stabilizator na kostkę może też być używany prewencyjnie. W takim przypadku mogą go stosować sportowcy lub osoby, które już wcześniej borykały się z podobnym urazem.

Share